Skip to content

Je skutečně půjčka do výplaty pro každého vhodné řešení?

Potřebujete si půjčit pár tisíc? Pak je půjčka do výplaty pro každého často jediný způsob, jak se k hotovosti dostat. Ačkoliv se může jevit jako super řešení, desítky tisíc lidí se staly jejich obětí a zatáhly je do obrovských dluhů. Proto zvažte, zda je skutečně vhodné řešit nedostatek financí tímto způsobem.

Pujcka do vyplaty vypadá nevinně

Finanční potíže začínají často právě jednou nevinně se tvářící půjčkou do výplaty. Stačí, když chybí peníze do výplaty, rozbije se pračka nebo je třeba něco náhle zaplatit. Pak už si jen půjčíte poprvé, podruhé a tak stále dokola.

Co je to půjčka do výplaty?

Jedná se o krátkodobou půjčku, která trvá 7 až 30 dní a její výše je nejčastěji 5 000 Kč. V řádu pár dní vypadá velmi výhodně. Ten, kdo je v presu a peníze nutně potřebuje, mávne rukou nad obrovským úrokem, přehnanou sazbou za odložení termínu splatnosti a nakonec i nad gigantickým penále. Věří totiž, že na něj nedojde. půjčka do výplaty pro každého je však velice drahá. Někteří poskytovatelé této půjčky chtějí své zákazníky pouze obrat na poplatcích nebo na úrocích a na úrocích z prodlení.

Na co si dát pozor

První věcí by měla být kontrola obchodních podmínek. V případě, že se jedná o spousty stránek, které nejsou ani česky nebo jsou napsány chybně, protože poskytovatel není česká firma, raději se do sjednávání půjčky ani nepouštějte. Nasnadě je také si přečíst ceník. Je velmi důležité seznámit se se všemi poplatky. V případě, že nejsou nikde uvedeny nebo jsou nejasné, pak je opět lepší půjčku nebrat. Se smlouvou podepisujete i fakt, že jste všemu rozuměli a žádný soud vám nepomůže. Žadatelům se líbí jednoduchost produktu a rychlé vyřízení. Kromě toho si sjednat půjčku můžete často i v případě, kdy vám naopak banka půjčku dát odmítne a to bez doložení příjmů.

Proč je lepší se půjčce do výplaty vyhnout?

Ne každý umí vyjít s penězi od výplaty k výplatě. Ačkoliv se půjčka do výplaty pro každého zdá jako jednoduché řešení, existuje hned několik důvodů, proč se ji vyhnout:

  • je extrémně drahá
  • při pozdní splátce zaplatíte nemalé úroky
  • snadno se dostanete do dluhové pasti
  • u mnoha poskytovatelů jsou sankční poplatky netransparentní

Typická lákadla mikropůjček

Ve snaze nalákat nové zákazníky nabízí poskytovatelé půjček různá lákadla. Mezi nejčastější bonusy patří první půjčka zdarma, rychlé vyřízení, neprověřování v registrech dlužníků a mnoho dalších. Tyto výhody si však vykompenzují tučnými částkami za poskytnutí půjčky. Půjčky před výplatou mají úrokové sazby ve výši i stovek procent ročně. RPSN se pak pohybuje v řádech tisíců procent. U nízkých částek nejsou výjimkou desetitisíce procent ročně.

Drobné půjčky využívají nejčastěji mladé ženy

Drobné půjčky před výplatou si sjednávají nejčastěji mladé ženy od 25 do 30 let. Částka je mezi 5 000 a 10 000 Kč a nejčastěji si půjčují v období sezónních výprodejů po vánocích a v létě. Snadno podléhají lákadlům a svodům v podobě slev, nákupy se jim často mohou vymknout z rukou. Je potřeba vždy znát své finanční limity, nesnažit se žít nad své životní poměry. Výdaje za věci, které nejsou potřeba, vedou ke snižování rodinných úspor a zvyšování dluhů rodinného rozpočtu. Při správném hospodaření vás půjčka nezruinuje, buďte proto obezřetní.

Ohodnoťte tuto stránku